Helovynas – kas jis ir kada jis švenčiamas?
Kai ruduo jau barsto savo lapų auksą, dangų vis labiau dengia pilkuma, o saulės spindulius keičia lietaus dargana – artinasi spalio pabaiga, o su ja – Helovynas (Helloween). Sunku surasti šiais laikais žmogų, kuris nežinotų šios šventės ir kada ji švenčiama. Naktis iš spalio 31 dienos į lapkričio 1 dieną. Tai – mistinė šventė tiems, kurie mėgsta linksmybes, karnavalo kostiumus, senovės tautų legendas ir tradicijas.
Istorinis pagrindas
Ši šventė turi vieną iš seniausių pasaulio švenčių statusą ir skaičiuoja daug šimtų metų gyvavimo laikotarpį. Pagrindas – keltų šventė Samhain. Ta naktis dalino metus į žiemą ir vasarą, arba tamsiąją ir šviesiąją metų dalis. Pagal keltų legendas, paskutinė spalio diena “nutrina” ribas tarp gyvųjų ir mirusių pasaulio. Kad apsisaugoti nuo kito pasaulio būtybių, keltai rengdavosi kailiais, užsimesdavo kostiumą iš nudirtos gyvulio odos, aukodavo, degindavo gyvūnus, ir spėdavo ateitį iš sudegusio gyvūno liekanų.
Transformacija
Atsiradus krikščionybei, šventė, bėgant laikui, transformavosi į Helovyno šventę, okultiniai šventės elementai pakito ir ji paplito po visą pasaulį. Amerikos žemyne ji paplito atvykus airių naujakuriams iš Europos. Bėgant laikui, vystantis visuomenei, šventė “pametė” savo baisiąją religinę pusę ir liko vakarėlių ir linksmybių švente su karnavalo elementais, su seno tikėjimo atributais, legendų herojais. Įdėja pasigaminti šventės kostiumus greitai tapo masine kostiumų gamyba pramonėje.
Plati kūrybinė laisvė madai
Taigi, Helovynas – mistinė šventė, kurioje galima duoti valią savo fantazijai; vienai nakčiai virsti kitu žmogumi, kita pasaulio būtybe, atsiduoti naujam stiliui, įsikūnyti į tai, kuo niekada gyvenime nebūsi. Helovynas – tai laisvė nuo stereotipų, laivė būti kitokiu. Helovynas – tai fantazijos šventė. Ir ne tik šventė. Tai didžiulė kūrybinė terpė su savo turtinga šimtmečių istorija, legendų veikėjais, mistiniais elementais, gyvenimo išminties filosofija. Šioje terpėje kūrybinę laisvę rado mados kūrėjai, visažistai, aksesuarų kūrėjai, romanų rašytojai, filmų kūrėjai. Na, o mes galime vartoti kūrybos vaisius ir paįvairinti savo gyvenimą dar viena puikia švente, arba patys užsiimti kūrybos procesu.
Stiliaus elementai
Tai kokios medžiagos šiais metais padės įsijausti į šventės dvasią ir sukurti savo stilių šiai šventei?
- Barchatas – nuostabi minkšta medžiaga, kuri duoda matinį atspindį šviesoje. Mėlyni, violetiniai, žali spalvų tonai.
- Juoda suknelė, nėriniai. Nėriniai sukurs voratinklio įspūdį.
- Juodos spalvos oda. Tai gali būti suknelė, kelnės, tamprės, švarkas, apsiaustas.
- Lakinė oda, vinilas.
- Kailis, pliušas, gyvūnų raštai.
- Drapiruotė, volanai, gausūs paraukimai.
- Aksesuarai; ilgos pirštinės juodos, raudonos spalvos, peteliškė po kaklu, rankinės su roplių elementais ir …drąsus makiažas.